24 lutego

Złoto MarokaLubię, gdy kosmetyki których używam są nieprzeładowane i mają przemyślane składy. Prostota ułatwia życie. Czasami mniej znaczy więcej. Dzisiejszy kosmetyk to kwintesencja minimalizmu. Nazywany płynnym złotem Maroka- mój ulubiony OLEJ ARGANOWY. Jestem przekonana, że nie da się go nie lubić. Wszechstronne właściwości i skuteczne działanie dosłownie może przerosnąć nasze oczekiwania. Tyle dobra ile kryje się w małych, niepozornych owocach drzewa arganowego nie ma w niejednym sklepowym kosmetyku.Źródło: https://www.maxpixel.net/Earth-Argan-Seeds-Agriculture-Hands-Argan-1247112


Na początek kilka ciekawostek


  • Olej arganowy pozyskiwany jest z owoców (orzechów) drzewa arganowego, które rośnie wyłącznie w południowo-zachodniej części Maroka. Jest jednym z najtrudniej dostępnych olejów na świecie;

  • Na pierwsze owoce drzewa arganowego trzeba czekać aż 50 lat;

  • Tradycyjna metoda otrzymywania oleju jest niezwykle pracochłonna. Wszystkie prace, od zbierania owoców po wytłaczanie oleju, wykonywane są ręcznie przez marokańskie kobiety. Aby wyprodukować 1 litr oleju potrzeba 2 kg nasion, czyli aż około 50kg owoców!
  • Olej arganowy spożywczy pozyskuje się z prażonych nasion, natomiast kosmetyczny z surowych;

  • W składzie oleju arganowego znajduje się m.in. skwalen, który jest też składnikiem warstwy lipidowej skóry.


Kosmetyczne zastosowania


Olej arganowy można stosować zarówno na skórę, jak i włosy. Wspaniale nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowej i podrażnionej- łagodzi, uspokaja cerę, zmniejsza przebarwienia i blizny. Równocześnie wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe- dzięki czemu jest częstym składnikiem kosmetyków pod oczy i dla cery dojrzałej. Wzmacnia i odżywia skórę, nie blokuje przy tym porów skóry. Wykazuje działanie ochronne przed słońcem i szkodliwymi czynnikami środowiska. Odżywia włosy i również chroni je przed szkodliwymi czynnikami (na przykład przed uszkodzeniami termicznymi). Wzmacnia skórę głowy, zapobiega łupieżowy i łagodzi podrażnienia skóry głowy. Podobnie wpływa korzystnie na całą skórę, pomaga w gojeniu się ran, oparzeń, odmrożeń, a także odleżyn czy owrzodzeń. Może być stosowany do pielęgnacji skóry atopowej, czy też delikatnej skóry niemowląt. Oczywiście można też stosować go do pielęgnacji paznokci lub mieszać z olejem rycynowym i nakładać na rzęsy.

Olej arganowy w mojej kosmetyczce


Dla mnie olej arganowy to podstawowy kosmetyk pod oczy. Praktycznie zrezygnowałam z kremu- dużo bardziej wolę wklepać niewielką ilość oleju (zawsze robię to na noc, więc olej ma czas żeby się wchłonąć). Czasami stosuję go zamiennie z kremem na noc lub nakładam jako serum na końcówki włosów. Zdecydowanie warto go mieć!


Dajcie znać, czy znacie, używacie? Jeśli tak, to jak? :) A może macie inny ulubiony olej kosmetyczny? A może w ogóle nie lubicie czystych olejów w pielęgnacji i stawiacie na kilkuskładnikowe kosmetyki? Jestem bardzo ciekawa, jak to u Was wygląda.
Źródła:
https://www.laroche-posay.pl/artykul/zastosowanie-i-wlasciwosci-olejku-arganowego/a33019.aspx
https://www.mokosh.pl/blog/mokosh-blog/olej-arganowy-i-jego-wlasciwosci
https://hpba.pl/olejek-arganowy/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Naturalnie, że zadbana , Blogger